Nabízené terapie

Kdo tedy mou terapii vyhledává?

Specializuji se na těhotné ženy s onemocněními neurologickými (např. výhřezy meziobratlových plotének, roztroušená skleróza či jiná systémová autoimunní onemocnění aj.), ortopedickými (skoliózy, vývojové vady kyčlí, stavy po operaci páteře a kyčlí, bolesti symfýzy aj.), traumatologickými (fraktura kostrče, stavy po úrazech pánve či páteře, aj.), revmatologickými (morbus Bechtěrev, aj.).

Mou péči vyhledávají těhotné s akutními i chronickými bolestmi vycházející z poruch na pohybovém systému. Optimalizování napětí měkkých tkání v oblasti páteře, pánve a kyčlí, zlepšení kvality dýchání, zlepšení ostatních pohybových funkcí pomáhá odstranit mnohé fyzické a psychické blokády a velmi často pomůže k přirozenému porodu.

Odborně vyšetřuji a poskytuji konzultace pro těhotné po předchozích porodech císařským řezem pro tzv. nepostupující porod. Jednou z příčin takového porodu mohou být funkční a strukturální změny na pohybovém systému. Je-li tomu tak, nastavuji patřičnou terapii a připravuji ženu k tzv. porodu VBAC, VBA2C.

Připravuji k porodu těhotné ženy po předchozích porodech se závažným poraněním hráze a svalů pánevního dna.

 

 

V terapii se setkávám s ženami, které prožily jednu či více ztrát v těhotenství. I tam mám v rámci fyzioterapie co nabídnout a dobře zvolená citlivá, sdílená terapie může přispět ku zdárnému příštímu těhotenství i porodu.

A co po porodu?

Jakmile se dítě narodí, přináší to ženě k nejšťastnějšímu období mnoho změn, které musí přijmout a které mohou vyústit ve fyzickou či psychickou nepohodu. Jsou to časté bolesti symfýzy, bolesti beder, hrudníku, krční páteře, kostrče a kříží... Vše reaguje na nové tělesné a vnější změny. I tam je nutné ženu poctivě vyšetřit a domluvit se na případné terapii. Často jsou maminky odesílány s diagnózou diastázy - po důkladném vyšetření se snažím "ušít" každé mamince individuální cvičení na míru a upravujeme některé pohybové návyky (nošení dítěte, atd.), které diastázu zhoršují. 

 

Porod císařským řezem

Všechny maminky, které porodily své dítě císařským řezem, se více či méně potýkají s potížemi na úrovni pohybového aparátu. Péče o jizvu v krátkodobém i dlouhodobém časovém horizontu, práce na svalech pánve, břicha a zad, naučit se nosit své dítě, vnímat své tělo, zkvalitnit dýchání... to vše je pro maminky velmi důležité, nejen po porodu císařským řezem.

Porodní poranění hráze a svalů pánevního dna

Jakmile bylo potřeba operativního vedení vaginálního porodu pomocí VEX či porodnickými kleštěmi, došlo-li při vaginálním porodu k závažnému poranění hráze (tzv. ruptura perinei gr. III - IV), zvláště v kombinaci s nástřihem hráze (tzv. epiziotomie) doporučuji, s ohledem na hojení jizvy, navštívit fyzioterapeutku pro ošetření měkkých tkání hráze a pánevního dna. Péče o jizvy v intimní krajině je velmi důležitá. Díky tomu pomáháme podporovat přirozené funkce pánevního dna, snižujeme bolest stydké krajiny, optimalizujeme podmínky pro zkvalitnění milostného života.

Nejen období těhotenství a po porodu, ale i v jiných období života žena potřebuje správně zvolenou fyzioterapii. Ať už jí trápí inkontinence moči, plynů nebo stolice, bolestivý pohlavní styk, zácpy, bolestivá menstruace, bolesti zad... Mnoho funkčních potíží bývá s těmito problémy spojováno. Poctivé vyšetření často odhalí dávno zapomenuté, ale nevyřešené problémy.

Jsem specializovaná též pro ženy léčící se s endometriózou. Poskytuji odborné vyšetření, konzultaci stavu a následnou terapii s úpravou poruch napětí měkkých tkání doprovázející toto onemocnění. Ve spolupráci s lékaři pomáháme zlepšit kvalitu života v podobě snížení bolestí a změně jejich charakteru, ke zlepšení vyprazdňování a sexuálního života.

Už i mladičké dívky se mohou trápit s gynekologickými potížemi, které mohou být skryty v pohybovém aparátu. Málo pohybu, nevhodná jednostranná zátěž, stres, psychické napětí, to vše se na tělesné schránce podepíše a při neřešeném problému není divu, že přijde bolestivá menstruace, bolesti kostrče, zad, hlavy, špatné dýchání...

Každé období ženy může být krásné. Buďme k sobě a okolí vnímavé, učme se správnému užívání sebe sama, milujme pohyb. Pohyb je život a život je pohyb. Svaly nám byly dány k pohybu, proto je používejme. Protože to co tělo nepoužívá, rychle ztrácí. A potíže z toho plynoucí mohou být velmi bolestné. 

Buďte rády samy sebou se vším, co to obnáší!

Marika Bajerová

foto: Lubomír Mik

 

 

Spolupracuji
Partneři
Napište mi zprávu
Kontaktní formulář